Poznejte svůj team
Než začnete googlit „nejlepší aktivity na teambuilding“ nebo lovit poslední volnou chatu na horách, na chvilku se zastavte. Nápady na parádní teambuilding totiž sedí přímo u vás v kanceláři. Ano, jsou to vaši kolegové.
Zamyslete se. Máte v týmu pohodáře, nebo energické dobrodruhy? Jsou vaši lidé ranní ptáčata, nebo noční sovy? Poslat partu adrenalinových nadšenců na degustaci sýrů je asi jako nutit introvertní účetní do paintballu.
Dejte lidem prostor říct, co je baví, ať už při kafi, nebo jim pošlete rychlý dotazník. Věřte, že se vám těch pár minut přípravy vrátí.
A ještě jeden tip. Zkuste si vzpomenout, kdy jste své kolegy viděli naposledy doopravdy nadšené?
A co že to je vlastně teambuilding?
Teambuilding není jen módní slovo pro firemní mejdan, i když to tak občas končí. 😉 Je to příležitost zabít několik much jednou ranou. Teambuilding tu totiž není jen pro zaměstnance, ale i pro firmu. Pojďme si je v rychlosti projet.
Zatímco firma může mít jasná očekávání, zaměstnanci možná ani netuší, co je čeká. Je fajn to mít na paměti a balancovat.
Když to řekneme suše, firma čeká, že si prověří spolupráci v týmu, začlení nové zaměstnance, ověří propojení lidí z různých oddělení. Možná si slibuje, že odhalí nové talenty a že se zakřiknutý účetní projeví jako leader v paintballové bitvě. Možná potřebujete prezentovat nové strategické cíle a nadchnout lidi a ano, všechno jsou to cíle, kterých můžete dosáhnout.
Možná si jen řekněte, že jeden, nebo dva takové cíle na jeden teambuilding stačí. Trochu si odfrknout je nakonec taky úplně legitimní cíl a dopřejte si ho všichni ve firmě.
Shrnuto podtrženo. Vyberte si cíl, který je pro firmu momentálně nejdůležitější a na ten se zaměřte. A jak cíle dosáhnout? Plánujte…
Jak naplánovat teambuilding
Chtělo by se říct, že nejlepším startem plánování teambuildingu je udělat teambuilding s kolegy, kteří vám pomohou. Ale vážně. Kafe, čas a spolupráce jsou klíčem.
Nějaký čas to zabere. Začít plánovat teambuilding 2-3 měsíce předem není moc brzo a důležitou roli hraje i termín. Blíží se konec roku a nikdo neví, kam dřív skočit? Vánoční večírek je fajn, ale nějakým velkým teambuildingům se v adventu vyhněte.
Myslete i na počasí. Jasně, asi vás nenapadne lyžovat v Červenci, ale mějte na mysli, že počasí je stejně konzistentní, jako jeho předpovědi. Sice můžete vybrat termín, který se na danou aktivitu hodí, ale mějte v záloze i plán B.
A jsme u toho, součástí plánování je i krizový scénář. Počasí už máme, ale myslete na další věci, které se mohou pokazit. Například základní lékárnička se vždycky hodí.
Ve zkratce, je toho fůra, na co myslet při plánování teambuildingu. Proto jsme pro vás připravili přehledný seznam bodů od výběru aktivit, lokací, zážitků, až po „must have“ záchranná lana pro všechny případy. Mrkněte na něj a můžete už jen v klidu odškrtávat, co máte zařízeno.
💡Plánujte jako profík!
Připravili jsme pro vás šikovný checklist, se kterým bude příprava teambuildingu hračka. Získejte jej zcela zdarma.
Získat checklist
Program, lokace, rozpočet
Jasně, máte firemní cíle, víte, co kolegy baví a už chcete všechno naplánovat. Dobré plánování je přece základ úspěchu, ne? Určitě ano, ale mějte na mysli, že tohle pravidlo platí hlavně pro vás, orgánizátory.
Samotný teambuilding sice musí být organizovaný, ale spíše jako švédský stůl. Dobře naplánovaný teambuilding poznáte tak, že nepoznáte, že je něco organizováno, prostě to funguje. Aktivity plánujte tak, ať je jich akorát a je prostor na pauzy, potažmo ať si každý vybere. Stresovat, že se nestíhá skládání origami, protože za 15 minut už musíte háčkovat dečky, není úplně žádoucí. Na druhou stranu přešlapovat na místě bez cateringu taky není ono.
S tím, co dělat, vám určitě pomůžou profíci, kteří se teambuildingům věnují. My třeba kopeme za Plzeňský kraj a klidně se na nás obraťte. Pomůžeme vám najít ideální lokace i zážitky, nebo se rovnu podívejte, jaké zážitky u nás najdete. Každopádně vyberte místo, které vám sedne, které je pro vás dostupné a nabízí i zajímavé možnosti v okolí. Koneckonců můžete mrknout i na naši databázi zážitků.
Nejen k lokaci, ale ke každé akci patří nějaké limity a znáte to, peníze až na prvním místě. Stanovte si jasně rozpočet a podle něj vybírejte. A jeden tip: Místa mimo Prahu nabídnou často lepší ceny. A ne, nemluvíme o šetření, prostě toho za svůj budget můžete dostat mnohem víc.
Shrnutí. Jak udělat teambuilding, na který se nezapomíná?
Znáte ten moment, kdy se v pondělí ráno u kávovaru všichni smějí historce z víkendu? Přesně o tohle jde. Nezapomenutelný teambuilding vzniká ze spontánních momentů, které nejdou naplánovat – ale můžete jim připravit živnou půdu.
Překvapte, ale nepřežeňte to
Překvapení? Ano! Šok? Ne. Místo adrenalinového seskoku padákem třeba připravte tajnou noční bojovku. Nebo pozvěte kouzelníka na večeři. Nečekané momenty vytváří vzpomínky, ale nikdo nemusí překonávat hranici osobního komfortu.
Vytvořte prostor pro „náhody“
Nejlepší historky vznikají ve volných chvílích mezi aktivitami. Nesnažte se napěchovat program od rána do večera. Dejte lidem čas jen tak pokecat u bazénu, zahrát si karty nebo se projít po okolí. Často právě tyhle momenty tým nejvíc stmelí.
Dokumentujte (s citem)
Foťte, natáčejte, ale ne jak paparazzi. Určete jednoho člověka, který to má na starost. A pak? Vytvořte třeba vtipné video sestřihy nebo fotomontáže do interního newsletteru. Když za měsíc někdo nasdílí fotku do firemního chatu, všichni se zase začnou smát.
Drobnosti dělají divy
Připravte vtipné ceny pro vítěze aktivit, vyrobte fake diplomy šité na míru kolegům, založte interní hashtag pro sdílení fotek…
A to hlavní?
Mějte plán, ale občas ho hoďte za hlavu. Když se lidi baví u improvizovaného karaoke, přidejte se. Někdy jsou nejlepší teambuildingy ty, které se tak trochu „vymknou“ – v tom dobrém slova smyslu.
PS: A nezapomeňte – co se stane na teambuildingu, zůstává… No, vlastně nezůstává, protože o tom budou všichni ještě měsíce vyprávět! 😉